Избраха площадка за загробване на животни заради нодуларния дерматит в Добри дол

16:28, 21 апр 16 25 688 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Областният управител Здравко Димитров  и комисия с представители на община Първомай, РИОСВ, Басейнова дирекция, РЗИ и ОДБХ определиха терен в землището на село Добри дол, община Първомай, където да бъдат загробвани унищожените животни, заболели от вирусното заболяване заразен нодуларен дерматит.

101 крави от животновъден обект първа категория ще бъдат унищожени и загробени, тъй като са били в контакт със заразено животно.

До утре всички кметове на общини в Пловдивска област трябва да са определили места за загробване на умрели и принудително убити животни заради болестта, разпореди областният управител. Наличната земекопна техника трябва да е приведена в пълна готовност.

Областният управител разпореди още забрана на всички пазари и изложби, както и движението на едри преживни животни, с изключение на транзитно преминаващи и такива, предназначени за незабавно клане, до месодобивно предприятие (кланица) и след извършен клиничен преглед, термометриране, обработка с инсектициди и дезинфекция на превозното средство преди излизане от обекта.

Животните, предназначени за незабавно клане, произхождащи от Пловдивска област могат да се колят само в кланици, разположени на територията на областта. Движението трябва да се осъществява след получено разрешение от ЦУ на БАБХ.

Регистрираните ветеринарни лекари трябва да извършват ежедневни клинични прегледи за заразен нодуларен дерматит в обслужваните от тях животновъдни обекти. Те трябва да уведомяват незабавно официалните ветеринарни лекари на съответната община при констатиране на клинични признаци, характерни за болестта.

Собствениците на обекти с едри преживни животни трябва да предприемат мерки, свързани с режима на влизане и излизане, ограждане, охрана на обектите, предоставяне на индивидуално предпазно облекло на лицата, влизащи в обекта. Да организират извършване на дезинфекция на всички превозни средства, влизащи и излизащи от обекта, и да организират поставянето на дезинфекционни площадки на входа и изхода на обекта.

Освен това трябва да се извършват дезинфекции и дезинсекции, да се засилят мерките за биосигурност, включително мерките за борба с векторните преносители на болестта (комари, мухи и кърлежи). Да информират незабавно съответния официален или регистриран ветеринарен лекар при съмнение на заболяване и/или смъртност.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама