Зам.-кметът на Амстердам на София Прайд: Третирайте всички хора равно. Дано догодина вашият кмет е тук

19:24, 10 юни 17 25 350 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Няколко хиляди са участниците в десетото юбилейно издание на София Прайд. Прайдът се превърна в празник на разнообразието - участие взеха най-различни хора - млади, възрастни, с всякаква сексуална ориентация, предаде БГНЕС.

Искаме десетото юбилейно издание на София Прайд да се запомни с най-голям брой участници досега и с възможно най-голяма подкрепа от страна на различни институции, дипломатически мисии и НПО-та, заяви Моника Писанкънева, представител на организационния комитет на София Прайд. Тя обясни, че за първи път има над 20 фирми, които подкрепят Прайда, които окачили знамето на дъгата. „Имаме по-голяма подкрепа от страна на бизнеса и се надяваме тя да се разширява. Имаме някои политици, които традиционно ни подкрепят, като представители на някои партии, които за съжаление не са в парламента, но от парламентарно представените не сме получили писма за подкрепа”, посочи Моника.

Тя бе категорична, че мерките за сигурност са достатъчно строги и по време на шествието няма да има застрашаване на сигурността. „Искаме да прогоним предразсъдъците. Искаме да разширим малко представата за толерантност и толерирането на разнообразието. Ние живеем в 21 век и не можем да очакваме със същите ценности, с които сме живели в 19 век, да се справяме и днес”, категорична бе тя.

Йордан Манчев и Саня са едни от близо трите хиляди души, дошли на шествието. Те са дошли да уважат събитието, защото са съпричастни с него. Според Йордан всички хора трябва да имат равни права. „Всички хора трябва да имат равни права, но не се стараем да ги подсигурим на всички и ги потъпкваме“, допълни Йордан.

Михаил Стаменов обясни от своя страна, че е на Прайда, за да подкрепи хората с различна сексуална ориентация, които вярват в себе си. „Аз излязох на 14 години и знам какво е хомофобия и знам какво е светът да те мрази. Много ме е страх в момента, но не смятам, че страхът е правилното нещо, което ще ни води към правда и нашето себеосъзнаване. Страх ме е от ограничеността”, сподели той.

Пол Найденов, единственият до момент открит интерсекс човек в България заяви, че за интерсекс хората признаването на разнообразието е въпрос на оцеляване. „Ние биваме подлагани на съмнителни от морална гледна точка процедури, медицински експерименти. Интерсекс означава да бъдеш роден с тяло, което не съвпада с типичното за мъж или жена. Това не е нещо, което се избира“, посочи Найденов.

Тази година той е успял да постигне лична победа - да смени документите си и там да пише това, което той иска. „В София някои хора са успели да намерят мястото си, да се чувстват свободно, да не се крият, но това не е така в провинцията. Там още има случаи, когато хората са преследвани като животни”, категоричен бе Пол.

Старт на събитието бе дадено с няколко официални приветствия. Едно от тях направи заместник-кметът на Амстердам, който заяви: „Третирайте всички хора равно! Надявам се следващата година не аз да седя тук, а вашият кмет”. Йорданка Фандъкова не присъства на шествието.

Сред официалните гости на Прайда бяха посланиците на Великобритания и Израел и представители на редица чужди дипломатически мисии у нас. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама